E-post: nf@filatelist.no

I

Tlf.  +47 96 04 33 27

I

Norsk Filatelistforbund, Postboks 2700 St. Hanshaugen, 0131 Oslo

 

Drafnia 2026 med juryberetning og resultatliste

Den regionale frimerkeutstillingen Drafnia 2026 ble holdt i Drammen 12.-14. juni 2026, med Drammens Filatelist-klub som arrangør. Klubben er en erfaren arrangør, og juryen gratulerer med en vel tilrettelagt og godt gjennomført utstilling.

Lokalene i Bragernes Menighetssenter ligger sentralt til i byen og er godt egnet til en utstilling av denne størrelsen, noe vi og har sett tidligere. Det var plass til 110 utstillingsrammer, klubbens informasjonsstand og til handlere. Det var gledelig å se mange besøkende på utstillingen. Utstillingskatalogen har klare oversikter og inneholder artikler om lokal posthistorie.

De utstilte eksponater viser stor spennvidde og mangfold, og det er høyt nivå og mange gode eksponater. Spesielt fint er det at en utstiller debuterer og mer enn halvparten av eksponatene stilles her ut for første gang.

Juryen har bedømt 29 eksponater i konkurranseklassene, fordelt på 16 i posthistorie, fire i tradisjonell klasse, tre i postkort og to hver i motiv, åpen klasse og litteratur. Alle er bedømt i den klassen de får flest poeng, og to eksponater ble overført til andre klasser enn der de var påmeldt.

Utstillerne tildeles en minnesgjenstand for medalje, og medaljenivået er vist på diplomene.

Juryen har tildelt

  • 26 forgylte sølvmedaljer (vermeil)
  • 2 store sølvmedaljer
  • 1 forsølvet bronsemedalje

Juryen har disponert 5 ærespriser som er delt ut til fortjente eksponater. Norsk Filatelistforbund sin ærespris går til beste eksponat.

I juryen for Drafnia 2026 var Axel Bromander (juryens leder), Øistein Bøe, Frank Gilberg og Hallvard Slettebø.

Her finner du resultatlisten fra Drafnia 2026